epson

Bitmiş Mürekkep Kartuşunu Değiştirme

Bir mürekkep kartuşunu, yazıcı düğmelerini ya da bilgisayarınızı kullanarak değiştirebilirsiniz. Talimatlar için aşağıdaki ilgili bölüme bakın.

Yazıcı düğmelerini kullanma

Bu tablo ışıkların durumunu ve almanız gereken önlemleri tanımlamaktadır.
Işıklar
Önlem
Yedek mürekkep kartuşu alın.
Bitmiş mürekkep kartuşunu değiştirin.
yanıp sönüyor, açık
 mürekkep düğmesini kullanarak bir mürekkep kartuşunu değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin.
Dikkat:
Yenisiyle değiştirmeye hazır olmadığınız sürece mürekkep kartuşunu yazıcıdan çıkartmayın.
Not:
Resim yellow (sarı) renkli mürekkep kartuşunun değiştirilmesini göstermektedir, ancak talimatlar tüm kartuşlar için geçerlidir.
 Güç ışığının açık olduğundan fakat yanıp sönmediğinden emin olun.
Yazıcı kapağını açın.
 mürekkep düğmesine basın. Yazdırma kafası, mürekkep kartuşunu kontrol etme konumuna hareket eder ve  güç ışığı yanıp sönmeye başlar.  işareti ile gösterilen mürekkep kartuşu bitmiş veya azalmıştır.
Not:
Bir mürekkep kartuşunun azalması durumunda, bitene kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Her bir mürekkep kartuşunun durumunu onaylamak için aşağıdaki bölümlerden birine bakın:
Bkz. EPSON Status Monitor 3'ü Kullanma (Windows)
Bkz. EPSON Status Monitor'ü kullanma (Mac OS X)
 mürekkep düğmesini üç saniyeden daha uzun süreyle basılı tutmayın aksi takdirde, yazıcı yazdırma kafasını temizlemeye başlayabilir.
Dikkat:
Yazdırma kafasını elinizle oynatmayın, bu yazıcıya zarar verebilir. Hareket ettirmek için daima  mürekkep düğmesine basın.
Yazıcının içindeki beyaz düz kabloya dokunmamaya dikkat edin.
 mürekkep düğmesine tekrar basın.
Birden fazla mürekkep kartuşunun bitmesi veya azalması durumunda, yazdırma kafası  işaretine hareket eder. Tüm bitmiş veya azalmış mürekkep kartuşları gösterilene kadar,  mürekkep düğmesine her bastığınızda bu işlem yinelenir.
Tüm bitmiş ve azalmış mürekkep kartuşları gösterildikten sonra,  mürekkep düğmesine bastığınızda yazdırma kafası mürekkep kartuşu değiştirme konumuna hareket eder.
En iyi sonucu almak için, paketi açmadan önce mürekkep kartuşunu dört beş kez çalkalayın.
Yeni mürekkep kartuşunu ambalajından çıkartın.
Dikkat:
Ambalajından çıkartırken mürekkep kartuşunun yanındaki kancaları kırmamaya özen gösterin.
Kartuşun yanındaki mürekkep denetimi yongasına dokunmayın. Bu mürekkep kartuşuna zarar verebilir.
Eski kartuşu çıkardıktan hemen sonra her zaman bir mürekkep kartuşu takın. Bir kartuş uygun şekilde takılmadıysa, yazdırma kafası kuruyabilir ve baskı yapamayabilir.
Mürekkep kartuşunun alt kısmındaki sarı renkli bandı çıkartın.
Dikkat:
Takmadan önce kartuş üzerindeki sarı renkli bandı çıkartın, aksi takdirde yazdırma kalitesi düşebilir veya yazdırma işlemi yapamayabilirsiniz.
Bir mürekkep kartuşunu sarı bandı çıkartmadan taktıysanız, kartuşu yazıcıdan çıkartın, sarı bandı sökün ve kartuşu yeniden takın.
Kartuşun alt kısmındaki saydam mührü sökmeyin aksi takdirde kartuş kullanılmaz duruma gelebilir.
Kartuş üzerindeki etiketi çıkarmayın veya yırtmayın, aksi takdirde mürekkep sızacaktır.
Kartuş kapağını açın.
Değiştirmek istediğiniz kartuşun arka kısmında yer alan tırnağı bastırın. Kartuşu düz olarak yukarı çekin ve yazıcıdan çıkarın. Uygun şekilde atın.
Dikkat:
Mürekkep kartuşunu yeniden doldurmayın. Epson tarafından üretilmeyen diğer ürünler Epson'un garanti kapsamına girmeyen hasarlara neden olabilir ve bazı koşullarda yazıcının istikrarsız çalışmasına yol açabilir.
Not:
Kartuş zor çıkartılıyorsa, yerinden çıkana kadar kartuşu daha güçlü kaldırın.
Mürekkep kartuşunu, alt kısmı aşağıya gelecek şekilde kartuş tutucuya yerleştirin. Daha sonra tık sesi çıkartarak yerine oturana kadar mürekkep kartuşunu bastırın.
Kartuş değiştirme işlemini bitirdikten sonra kartuş kapağını ve yazıcı kapağını kapatın.
 mürekkep düğmesine basın.
Yazıcı yazdırma kafasını hareket ettirir ve mürekkep dağıtım sistemini doldurmaya başlar. Bu işlemin tamamlanması yaklaşık bir buçuk dakika sürer. Mürekkep doldurma işleminin sona ermesinin ardından, yazdırma kafası orijinal konumuna geri döner.  güç ışığının yanıp sönmesi durur, sürekli yanık kalır ve  mürekkep ışığı söner.
Dikkat:
Yazıcı mürekkep doldururken  güç ışığı yanıp sönmeye devam eder. Bu ışık yanıp sönerken asla yazıcıyı kapatmayın. Bu durum mürekkebin eksik dolmasına yol açabilir.
Not:
Yazdırma kafası orijinal konumuna geri döndükten sonra  mürekkep ışığı yanıp sönmeye devam ederse, mürekkep kartuşu uygun biçimde takılmamış olabilir.  mürekkep düğmesine yeniden basın ve tık sesi çıkartarak yerine oturana kadar mürekkep kartuşunu bastırın.

Bilgisayarınızın kullanılması

Mürekkep kartuşunun durumunu bilgisayarınızdan izleyebilir ve az kalmış ya da bitmiş bir mürekkep kartuşunu değiştirmek için ekrandaki talimatlara bakabilirsiniz.
Bir mürekkep kartuşunu değiştirmeniz gerektiğinde, EPSON Status Monitor penceresinde How to (Nasıl) seçeneğini tıklatın. Kartuşu değiştirmek için ekrandaki talimatları izleyin.
Mürekkep kartuşlarını değiştirmek için bilgisayarınızı kullanma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bölüme bakın.
Bkz. EPSON Status Monitor 3'ü Kullanma (Windows)
Bkz. EPSON Status Monitor'ü kullanma (Mac OS X)