Važna bezbednosna uputstva
Pre korišćenja štampača pročitajte sva uputstva u ovom odeljku. Takođe, obavezno se pridržavajte svih upozorenja i uputstava označenih na štampaču.
Postavljanje štampača
Pri postavljanju štampača, pridržavajte se sledećih smernica:
Ne zatvarajte i ne pokrivajte ventilacione otvore i ostale otvore na štampaču.
Koristite isključivo tip napajanja koji je naveden na nalepnici štampača.
Koristite isključivo kabl za napajanje koji ste dobili u kompletu sa štampačem. Upotreba drugog kabla može dovesti do požara ili strujnog udara.
Kabl za napajanje štampača namenjen je isključivo za upotrebu sa štampačem. Njegova upotreba sa drugim uređajem može dovesti do požara ili strujnog udara.
Proverite da li AC kabl za napajanje koji koristite ispunjava važeće lokalne bezbednosne standarde.
Izbegavajte korišćenje utičnica na istom strujnom kolu na koje su priključeni fotokopir uređaji ili ventilacioni sistemi koji se često uključuju i isključuju.
Izbegavajte korišćenje utičnica sa zidnim prekidačem ili automatskim tajmerom.
Držite ceo računarski sistem dalje od potencijalnih izvora elektromagnetnih smetnji, kao što su zvučnici i baze bežičnih telefona.
Kablove za napajanje treba postaviti tako da se izbegne njihovo grebanje, zasecanje, rasplitanje, prelamanje i savijanje. Ne stavljajte nikakve predmete na kablove za napajanje i vodite računa da se kablovi za napajanje ne gaze i da se ne prelazi preko njih. Posebno vodite računa da svi kablovi za napajanje budu ispravljeni na krajevima, kao i na mestu gde ulaze i izlaze iz transformatora.
Ako sa štampačem koristite produžni kabl, vodite računa da ukupna amperaža uređaja koje ste priključili na produžni kabl ne prekorači amperažu kabla. Takođe vodite računa da ukupna amperaža svih uređaja koje ste priključili u zidnu utičnicu ne prekorači amperažu zidne utičnice.
Ni u kom slučaju nemojte rastavljati, modifikovati niti pokušavati da sami popravite kabl za napajanje, štampač, skener ili opcionalne uređaje, osim kao što je konkretno objašnjeno u uputstvima štampača.
U sledećim situacijama, štampač isključite iz struje, a servisiranje prepustite kvalifikovanom tehničkom osoblju: Kabl za napajanje ili utikač su oštećeni; u štampač je ušla tečnost; štampač je pao ili je kućište oštećeno; štampač ne radi normalno ili su mu performanse znatno promenjene. Ne podešavajte kontrole koje nisu obrađene u uputstvu za upotrebu.
Ako štampač nameravate da koristite u Nemačkoj, instalacije u zgradi moraju biti zaštićene prekidačem od 10 ili 16 A kako bi se obezbedila odgovarajuća zaštita štampača od kratkog spoja i prenapona.
Pri povezivanju štampača na računar ili neki drugi uređaj pomoću kabla, vodite računa da priključci budu pravilno okrenuti. Svaki priključak ima samo jedan pravilan položaj. Ako umetnete pogrešan kraj priključka, možete oštetiti oba uređaja koja povezujete kablom.
Ako oštetite utikač, zamenite kabl sa utikačem ili se obratite kvalifikovanom električaru. Ako u utikaču postoje osigurači, vodite računa da ih zamenite osiguračima odgovarajuće veličine i jačine.
Izbor mesta za štampač
Pri izboru mesta za štampač, pridržavajte se sledećih smernica:
Štampač postavite na ravnu i stabilnu površinu koja je duža i šira od osnove štampača. Ako štampač stavljate uza zid, ostavite više od 10 cm prostora između zadnje strane štampača i zida. Štampač neće pravilno raditi ako je nagnut.
Pri skladištenju ili transportu štampača, nemojte ga naginjati, postavljati na bok niti okretati naopako. U suprotnom, može doći do curenja mastila.
Ostavite dovoljno mesta iza štampača za kablove, kao i iznad štampača, kako biste mogli do kraja podići poklopac skenera.
Izbegavajte mesta izložena naglim promenama temperature i vlažnosti vazduha. Štampač takođe držite dalje od direktne sunčeve svetlosti, jakog svetla i toplotnih izvora.
Štampač nemojte postavljati niti odlagati na otvorenom, na izuzetno prljavim ili prašnjavim mestima, u blizini vode, toplotnih izvora, kao ni na mestima koja su izložena potresima, vibracijama, visokim temperaturama ili vlažnosti vazduha. Ne upotrebljavajte uređaj mokrim rukama.
Štampač postavite pored zidne utičnice tako da se utikač može lako isključiti iz struje.
Upotreba štampača
Pri korišćenju štampača, pridržavajte se sledećih smernica:
Ne umećite nikakve objekte kroz otvore na štampaču.
Vodite računa da ne prospete tečnost po štampaču.
U toku štampanja, ne stavljate ruku u štampač i nemojte dodirivati kertridže sa mastilom.
Ne dodirujte ravni beli kabl u štampaču.
Unutar i oko štampača ne koristite aerosol proizvode koji sadrže zapaljive gasove. To može izazvati požar.
Glavu za štampanje nemojte pomerati rukom. U suprotnom, možete oštetiti štampač.
Štampač uvek isključujte pomoću dugmeta za napajanje . Kada pritisnete ovo dugme, lampica dugmeta za napajanje počinje da trepće. Ne isključujte štampač iz struje niti napajanje utičnice sve dok lampica dugmeta za napajanje ne prestane da trepće.
Pre transportovanja štampača, proverite da li je glava za štampanje na svom mestu (sasvim desno), kao i to da li su kertridži sa mastilom na mestu.
Ne ostavljajte štampač sa izvađenim kertridžom sa mastilom i ne isključujte štampač tokom zamene kertridža. U suprotnom, preostalo mastilo u mlaznicama na glavi za štampanje će se osušiti i možda nećete moći da štampate.
Ako duže vreme ne nameravate da koristite štampač, vodite računa da izvučete kabl za napajanje iz električne utičnice.
Kada stavljate originale, ne pritiskajte prejako staklenu ploču za skeniranje.
Rukovanje kertridžima sa mastilom
Pri rukovanju kertridžima sa mastilom, pridržavajte se sledećih smernica:
Kertridže sa mastilom držite van domašaja dece.
Nove kertridže sa mastilom promućkajte četiri do pet puta, pa tek onda otvorite pakovanja.
Nemojte previše tresti kertridž sa mastilom, jer inače mastilo može iscuriti iz kertridža.
Pažljivo rukujte istrošenim kertridžima sa mastilom jer oko otvora za dovod mastila možda ima ostataka mastila.
Ako vam mastilo dospe na kožu, temeljno operite tu površinu sapunom i vodom.
|
Ako vam mastilo dospe u oči, odmah ih isperite vodom. Ako i nakon temeljnog ispiranja osećate smetnje ili imate probleme s vidom, odmah se obratite lekaru.
|
Ako vam mastilo dospe u usta, odmah ga ispljunite i bez odlaganja obratite se doktoru za pomoć.
|
Ne skidajte i ne cepajte nalepnicu na kertridžu. To može dovesti do curenja.
Kertridž sa mastilom instalirajte odmah nakon vađenja iz pakovanja. Ako duže vreme kertridž ostavite raspakovan pre korišćenja, možda neće moći normalno da se koristi za štampanje.
Ne rastavljajte i ne prerađujte kertridž sa mastilom, u suprotnom možda nećete moći pravilno da štampate.
Nakon što ste kertridž sa mastilom uneli iz hladne prostorije za skladištenje, ostavite ga najmanje tri sata da se zagreje do sobne temperature, pa ga tek onda upotrebite.
Kertridže sa mastilom čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Ne dodirujte zeleni IC čip sa strane kertridža. To može onemogućiti normalan rad i štampanje.
Ako kertridž sa mastilom izvadite za kasniju upotrebu, zaštitite površinu za dovod mastila od prljavštine i prašine i skladištite ga u istim uslovima kao i štampač. Pošto u otvoru za dovod mastila postoji ventil, nije potrebno korišćenje poklopca ili čepa, ali postoji mogućnost da mastilo pređe na predmete koji dođu u dodir sa tim delom kertridža. Ne dodirujte otvor za dovod mastila niti okolnu površinu.
Kertridže za mastilo skladištite tako da im nalepnice budu okrenute prema gore. Ne skladištite kertridže licem nadole.
Ograničenja pri kopiranju
Pridržavajte se sledećih ograničenja kako biste obezbedili odgovornu i legalnu upotrebu štampača.
Kopiranje sledećih stavki zakonom je zabranjeno:
Papirne novčanice, metalni novac, državne hartije od vrednosti koje se mogu prodati, državne obveznice i municipalne obveznice
Neiskorišćene poštanske markice, unapred odštampane razglednice i ostala zvanična poštanska roba sa važećom poštarinom
Državne taksene marke i hartije od vrednosti izdate na osnovu pravnog postupka
Budite obazrivi ako kopirate sledeće stavke:
Privatne hartije od vrednosti koje se mogu prodati (akcije, prenosive menice, čekovi itd), mesečne propusnice, markice za prevoz itd.
Pasoši, vozačke dozvole, papiri sa tehničkog pregleda, nalepnice za korišćenje autoputeva, bonovi za hranu, karte itd.
Napomena:
Kopiranje ovih stavki možda je takođe zakonom zabranjeno.
|
Odgovorna upotreba materijala zaštićenih autorskim pravima:
Štampači se mogu zloupotrebiti nedozvoljenim kopiranjem materijala zaštićenih autorskim pravima. Osim ako ne postupate po savetu iskusnog pravnika, pokažite odgovornost i poštovanje tako što ćete objavljeni materijal kopirati samo uz prethodnu dozvolu od strane vlasnika autorskog prava.
|