epson

Ważne instrukcje dotyczące bezpieczeństwa

Przed rozpoczęciem korzystania z drukarki należy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi w tej sekcji. Ponadto należy stosować się do wszelkich ostrzeżeń i instrukcji umieszczonych na drukarce.

Konfigurowanie drukarki

Podczas konfigurowania drukarki należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:
Nie należy blokować ani zakrywać wlotów i otworów drukarki.
Należy używać wyłącznie źródła zasilania wskazanego na etykiecie drukarki.
Należy używać wyłącznie przewodu zasilania dostarczonego z drukarką. Użycie innego przewodu może spowodować pożar lub porażenie prądem.
Przewód zasilania drukarki jest przeznaczony wyłącznie do użytku z drukarką. Użycie przewodu z innym urządzeniem może spowodować pożar lub porażenie prądem.
Należy używać tylko przewodu zasilania prądem zmiennym zgodnego z odpowiednią lokalną normą bezpieczeństwa.
Należy unikać stosowania gniazd znajdujących się w obwodach, do których podłączone są fotokopiarki lub regularnie włączające i wyłączające się systemy wentylacyjne.
Należy unikać gniazd elektrycznych kontrolowanych za pomocą wyłączników ściennych lub automatycznych wyłączników czasowych.
Cały system komputerowy należy umieścić z dala od potencjalnych źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, takich jak głośniki lub urządzenia bazowe telefonów bezprzewodowych.
Kable zasilania powinny być umieszczone w takim miejscu, aby nie były wystawione na działanie ścierania, nie były nacinane, szarpane i skręcane. Nie należy umieszczać przedmiotów na przewodach zasilania oraz nie należy umieszczać przewodów zasilania w miejscach, gdzie ludzie będą po nich chodzić lub biegać. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby przewody zasilania nie były zagięte w punktach ich połączeń z transformatorem.
W przypadku gdy do zasilania drukarki stosowany jest przedłużacz, należy się upewnić, że łączny pobór prądu wszystkich podłączonych do niego urządzeń nie przekracza limitu dopuszczalnego dla przedłużacza. Ponadto należy się upewnić, że całkowite natężenie prądu pobieranego przez podłączone urządzenia nie przekracza wartości nominalnej natężenia dla ściennego gniazda zasilania. Nie podłączaj do gniazdka elektrycznego zbyt wielu urządzeń.
Nigdy nie należy rozbierać, modyfikować lub naprawiać przewodu zasilania, modułu drukarki, modułu skanera lub urządzeń opcjonalnych za wyjątkiem przypadków opisanych w przewodnikach drukarki.
W poniższych sytuacjach należy odłączyć drukarkę od zasilania i skontaktować się z wykwalifikowanym personelem serwisowym:
Przewód zasilania lub jego wtyczka są uszkodzone, do drukarki dostał się płyn, drukarka została upuszczona lub jej obudowa została uszkodzona, drukarka nie działa prawidłowo lub zaobserwowano wyraźne zmiany w jej wydajności. Nie należy regulować elementów sterowania, które nie zostały opisane w instrukcji obsługi.
Jeśli drukarka ma być używana na terenie Niemiec, instalacja elektryczna w budynku musi być chroniona bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym w celu zapewnienia drukarce wystarczającej ochrony przed zwarciami i przepięciami.
Podczas podłączania drukarki do komputera lub innego urządzenia za pomocą kabla należy upewnić się, że położenie złączy jest prawidłowe. Każde złącze ma tylko jedno właściwe położenie. Podłączenie złącza w nieprawidłowy sposób może spowodować uszkodzenie obu urządzeń połączonych kablem.
Jeśli wtyczka zostanie uszkodzona, wymień przewód zasilania lub skontaktuj się z kwalifikowanym elektrykiem.
Jeżeli wtyczka jest wyposażona w bezpieczniki, należy je wymienić na egzemplarze o odpowiednim rozmiarze i dopuszczalnej obciążalności.

Wybieranie miejsca dla drukarki

Wybierając miejsce dla drukarki, należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:
Drukarkę należy ustawić na płaskiej i stabilnej powierzchni, która ze wszystkich stron wykracza poza krawędzie obudowy drukarki. W przypadku umieszczenia drukarki przy ścianie odległość między drukarką a ścianą powinna być większa niż 10 cm. Drukarka nie będzie działać poprawnie, jeśli zostanie ustawiona pod kątem.
Podczas przechowywania lub transportowania drukarki nie należy jej przechylać, stawiać na boku ani obracać do góry nogami. W przeciwnym wypadku z pojemników może wyciec tusz.
Należy pozostawić miejsce nad drukarką na możliwość otwarcia pokrywy drukarki i miejsca za drukarką na kable.
Należy unikać miejsc, w których występują gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności. Drukarkę należy ustawić z dala od bezpośredniego światła słonecznego, silnego oświetlenia sztucznego i źródeł ciepła.
Nie należy umieszczać lub przechowywać drukarki poza pomieszczeniami, w miejscu o dużym zapyleniu, w pobliżu wody, źródeł ciepła lub w miejscach, w których występują drgania, wibracje, wysoka temperatura i wilgotność. Nie należy korzystać z drukarki mając mokre ręce.
Drukarkę należy umieścić blisko ściennego gniazda zasilania, z którego można łatwo wyjąć wtyczkę.

Korzystanie z drukarki

Podczas korzystania z drukarki należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:
Nie należy wkładać przedmiotów przez otwory drukarki.
Nie należy wylewać płynów na drukarkę.
Nie należy wkładać rąk do wnętrza drukarki ani dotykać pojemników z tuszem w trakcie pracy urządzenia.
Nie należy używać produktów w aerozolu zawierających łatwopalne składniki wewnątrz lub w pobliżu tej drukarki. Grozi to pożarem.
Nie wolno przesuwać głowicy drukującej ręcznie, gdyż może to spowodować uszkodzenie drukarki.
Zawsze należy wyłączać drukarkę poprzez naciśnięcie przycisku  On. Po naciśnięciu tego przycisku lampka zasilania  On zacznie migać. Nie należy odłączać drukarki od gniazda zasilania ani wyłączać zasilania w gniazdku do momentu, gdy lampka zasilania  On nie przestanie migać.
Przed transportowaniem drukarki należy upewnić się, że głowica drukująca znajduje się w pozycji początkowej (z prawej strony urządzenia), a pojemniki z tuszem znajdują się na swoim miejscu.
Nie należy wyjmować zainstalowanych pojemników z tuszem. Wyjęcie pojemników może spowodować wysuszenie głowicy drukującej i uniemożliwić drukowanie.
Należy uważać, aby nie przyciąć palców podczas zamykania modułu skanera.
Jeśli drukarka nie będzie używana przez dłuższy okres czasu, należy odłączyć kabel zasilania z gniazdka elektrycznego.
Nie należy dotykać białego płaskiego kabla wewnątrz drukarki.

Obsługa pojemników z tuszem

Podczas obsługi pojemników z tuszem należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:
Pojemniki z tuszem należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dzieci nie powinny dostawać pojemników z tuszem do zabawy, a zwłaszcza brać ich zawartości do ust.
Przed rozpakowaniem nowych pojemników z tuszem należy wstrząsnąć nimi od czterech do pięciu razy.
Nie należy wstrząsać pojemnikami z tuszem po otwarciu opakowania, gdyż może to spowodować wyciek.
Dotykając zużytych pojemników z tuszem, należy zachować ostrożność, ponieważ wokół portu dostarczania tuszu może znajdować się niewielka ilość tuszu. Jeśli tusz dostanie się na skórę, należy go dokładnie zmyć mydłem i spłukać wodą. Jeśli tusz dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je wodą. Jeżeli po przemyciu oczu występują dolegliwości lub problemy z widzeniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nie należy zdejmować ani rozrywać etykiety na pojemniku, gdyż może to spowodować wyciek tuszu.
Pojemnik z tuszem należy zainstalować bezpośrednio po wyjęciu go z opakowania. Jeśli rozpakowany pojemnik zostanie pozostawiony na dłuższy czas niezainstalowany, normalne drukowanie może nie być możliwe.
Pojemnik z tuszem należy zużyć przed upływem terminu wydrukowanego na jego opakowaniu.
Nie należy otwierać pojemników z tuszem ani napełniać ich ponownie. Może to spowodować uszkodzenie głowicy drukującej.
Jeżeli pojemnik z tuszem był przechowywany w niskiej temperaturze, przed użyciem należy go umieścić w temperaturze pokojowej na co najmniej trzy godziny.
Pojemniki z tuszem należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Nie należy dotykać zielonego układu scalonego z boku pojemnika. Może to uniemożliwić normalne działanie i drukowanie.
Układ scalony na pojemniku z tuszem przechowuje wiele informacji związanych z pojemnikiem, takich jak stan pojemnika z tuszem, więc pojemnik można wyjmować i ponownie wkładać. Jednak za każdym razem, kiedy pojemnik z tuszem jest wkładany do urządzenia, zużywana jest niewielka ilość tuszu na automatycznie przeprowadzany test niezawodności drukarki.
Jeżeli wyjęty pojemnik z tuszem ma być używany w przyszłości, należy chronić obszar dostarczania tuszu przed brudem i kurzem, a pojemnik przechowywać w tych samych warunkach co drukarkę. Dzięki zaworowi w porcie dostarczania tuszu wszelkie osłony i zatyczki są zbędne. Tusz może jednak poplamić przedmioty, które zetkną się z tą częścią pojemnika. Nie należy dotykać portu dostarczania tuszu ani sąsiedniego obszaru.
Pojemniki z tuszem należy przechowywać tak, aby ich etykiety były skierowane w górę. Nie należy przechowywać pojemników odwróconych do góry nogami.

Korzystanie z kart pamięci

Nie należy wyjmować karty pamięci lub wyłączać drukarki, gdy miga dioda karty pamięci.
Sposób korzystania z kart pamięci będzie różnił się w zależności od ich typu. Należy posłużyć się instrukcją obsługi załączoną do danej karty pamięci.
Należy używać tylko kart pamięci kompatybilnych z drukarką.
Patrz sekcja Karta pamięci

Korzystanie z wyświetlacza LCD

Ekran LCD może zawierać kilka małych jasnych lub ciemnych punktów. Jest to normalne zjawisko i nie oznacza usterki.
Do czyszczenia ekranu LCD należy używać tylko miękkiej i suchej ściereczki. Do czyszczenia nie należy używać chemicznych lub płynnych środków czyszczących.
W przypadku uszkodzenia ekranu LCD skontaktuj się ze sprzedawcą. Jeśli roztwór ciekłych kryształów zetknie się ze skórą rąk, należy dokładnie je umyć wodą z mydłem. Jeśli roztwór ciekłych kryształów dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je wodą. Jeżeli po przemyciu oczu występują dolegliwości lub problemy z widzeniem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ograniczenia dotyczące kopiowania

Należy przestrzegać poniższych ograniczeń, aby drukarka była użytkowana w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem.
Kopiowanie następujących rzeczy jest niezgodne z prawem:
Banknoty, monety, zbywalne rządowe papiery wartościowe, obligacje rządowe i komunalne papiery wartościowe
Nieużywane znaczki pocztowe, podstemplowane kartki pocztowe oraz inne dokumenty pocztowe posiadające wartość
Rządowe znaczki skarbowe oraz papiery wartościowe wydane zgodnie z przepisami prawnymi
Należy zachować ostrożność podczas kopiowania poniższych elementów:
Prywatne zbywalne papiery wartościowe (świadectwo udziałowe, dokumenty zbywalne, czeki, itp.), bilety miesięczne, bilety ulgowe, itp.
Paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, winiety drogowe, bony żywnościowe, bilety itp.
Odpowiedzialne korzystanie z materiałów objętych prawem autorskim:
Drukarki mogą być używane niezgodne z prawem poprzez kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim. Należy użytkować urządzenie w odpowiedzialny sposób uzyskując pozwolenie na kopiowanie materiałów objętych prawem autorskim lub zasięgając porady adwokata.