epson

Výber nastavení programu Epson Scan

Prehľad režimov programu Epson Scan

Program Epson Scan umožňuje ovládať všetky aspekty skenovania a obsahuje tri režimy.
Full Auto Mode (Plne automatický režim) umožňuje rýchle a jednoduché skenovanie bez výberu nastavení alebo zobrazenia ukážky obrázku. Je to predvolený režim programu Epson Scan.
Full Auto Mode (Plne automatický režim) je najlepší, ak chcete skenovať dokumenty a fotografie pri 100 % veľkosti a pred skenovaním nepotrebujete zobraziť ukážku obrázkov. Kliknutím na tlačidlo Customize (Prispôsobiť) môžete obnoviť vyblednuté farby alebo odstrániť prachové škvrny.
Pokyny týkajúce sa skenovania v tomto režime nájdete v časti Používanie Plne automatický režim.
Home Mode (Domáci režim) umožňuje prispôsobenie niektorých nastavení skenovania a kontrolu ich účinkov zobrazením obrázku s ukážkou.
Home Mode (Domáci režim) je najlepší v prípade, že chcete zobraziť ukážky obrázkov fotografií pred skenovaním. Počas skenovania môžete zmeniť veľkosť obrázku, upraviť oblasť skenovania a upraviť mnohé nastavenia obrázku, vrátane obnovenia farieb, odstránenia prachu a korekcie protisvetla.
V časti Zmena režimu skenovania nájdete pokyny na prepnutie do Home Mode (Domáci režim).
Jednotlivé kroky skenovania nájdete v časti Výber základných nastavení.
Professional Mode (Profesionálny režim) umožňuje úplné ovládanie nastavení skenovania a kontrolu ich účinkov zobrazením obrázku s ukážkou.
Professional Mode (Profesionálny režim) je najlepší v prípade, že chcete zobraziť ukážku obrázku a vykonať rozsiahle, podrobné nastavenia pred skenovaním. Obrázok môžete vyostriť, vylepšiť a opraviť farby pomocou širokej škály nástrojov, vrátane obnovenia farieb, odstránenia prachu a korekcie protisvetla.
V časti Zmena režimu skenovania nájdete pokyny na prepnutie do Professional Mode (Profesionálny režim).
Jednotlivé kroky skenovania nájdete v časti Výber základných nastavení.

Výber možnosti Nastavenie ukladania súborov

Keď sa zobrazí okno File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov), je potrebné vybrať umiestnenie, názov a formát skenovaného obrazového súboru, ktorý chcete uložiť.
Výberom jednej z nasledujúcich možností otvorte okno File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov).
Full Auto Mode (Plne automatický režim)
V pohotovostnom okne kliknite na tlačidlo Customize (Prispôsobiť) a potom kliknite na tlačidlo File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov). (Pri spustení programu Epson Scan z iného programu, napríklad Adobe Photoshop Elements, sa toto tlačidlo nezobrazí.)
Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim)
Kliknite na tlačidlo  File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov) napravo od tlačidla Scan (Skenovať). (Pri spustení programu Epson Scan z iného programu, napríklad Adobe Photoshop Elements, sa toto tlačidlo nezobrazí.)
V okne File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov) zadajte priečinok, do ktorého chcete uložiť naskenovaný obrázok. Vyberte možnosť Documents (Dokumenty) alebo Pictures (Obrázky), resp. My Documents (Dokumenty) alebo My Pictures (Obrázky).
Ak chcete vybrať iný priečinok, kliknite na možnosť Other (Iné) a potom kliknite na tlačidlo Browse (Prehľadávať) (Windows) alebo Choose (Vybrať) (Mac OS X) a vyberte priečinok. Ak chcete obrázky ukladať na plochu, kliknite len na možnosť Other (Iné).
Zadajte predponu názvu súboru z alfanumerického reťazca znakov. K názvu súboru sa automaticky pridá trojmiestne číslo, v prípade potreby je však možné zmeniť nastavenie možnosti Start Number (Počiatočné číslo). Ak skenujete viacero obrázkov naraz, každý obrázok bude mať iné trojciferné číslo.
Poznámka:
V systéme Windows nemôže predpona obsahovať tieto znaky:
\, /, :, ., *, ?, ", <, , │
V systéme Mac OS X sa v predpone nemôže používať dvojbodka (:).
Vyberte formát súborov podľa popisu v nasledujúcej tabuľke. V závislosti od formátu nemusí byť tlačidlo Options (Možnosti) na vykonávanie podrobných nastavení dostupné.
Formát (Prípona súboru)
Vysvetlenie
BITMAP (*.BMP) (len systém Windows)
Štandardný formát obrazových súborov v systéme Windows. S obrazovými súbormi v tomto formáte dokáže pracovať väčšina programov pre systém Windows, vrátane textových procesorov.
JPEG (*.JPG)
Komprimovaný formát súborov s možnosťou výberu úrovne komprimácie. Formát JPEG umožňuje vysokú komprimáciu obrazových údajov. Avšak čím vyššia komprimácia, tým nižšia kvalita obrazu. Stratená kvalita obrazu sa nedá obnoviť a pri každom ukladaní údajov sa kvalita zhoršuje. Formát TIFF sa odporúča, keď sa požaduje úprava alebo retušovanie obrázku.
Multi-TIFF (*.TIF)
Formát TIFF s možnosťou ukladania viacerých strán do jedného súboru. Naskenované obrázky môžete pred uložením upraviť. Podrobnosti nájdete v Pomocníkovi programu Epson Scan. Ak chcete otvoriť súbory Multi-TIFF, potrebujete program, ktorý ho podporuje.
PDF (*.PDF)
Formát dokumentov, ktorý je možné čítať v systémoch Windows aj Macintosh (nezávislé na platforme). Ak chcete použiť dokumenty PDF, potrebujete program Adobe Reader alebo Acrobat. Dokumenty s viacerými stranami je možné uložiť ako jeden súbor PDF. Pri ukladaní farebných obrázkov alebo obrázkov v odtieňoch sivej vo formáte PDF môžete nastaviť úroveň komprimácie. Naskenované obrázky môžete pred uložením upraviť. Podrobnosti nájdete v časti Skenovanie do súboru PDF.
PICT (*.PCT) (len systém Macintosh)
Štandardný formát obrazových súborov v systéme Macintosh. S obrazovými súbormi v tomto formáte dokáže pracovať väčšina programov pre systém Macintosh, vrátane textových procesorov.
PRINT Image Matching II JPEG (*JPG) alebo TIFF (*.TIF)
Formát súborov, ktorý obsahuje údaje PRINT Image Matching II pre vylepšenú kvalitu a širší rozsah farieb. Tlačiarne kompatibilné s technológiou Print Image Matching II potom vytlačia tieto údaje tak, že poskytnú vynikajúce a verné výsledky. (Údaje PRINT Image Matching neovplyvnia spôsob zobrazenia obrázku na obrazovke.) Dostupné vo formáte JPEG alebo TIFF.
TIFF (*.TIF)
Formát súborov, ktorý bol vytvorený na výmenu údajov medzi mnohými programami, ako je napríklad grafický a DTP softvér. Pri skenovaní čiernobielych obrázkov je možné určiť úroveň komprimácie.
Začiarkávacie políčka v spodnej časti okna umožňujú nastavenie nasledovných možností.
Overwrite any files with the same name (Prepísať súbory s rovnakým názvom)
Túto možnosť vyberte v prípade, že chcete znova použiť vybratý názov súboru a prepísať predchádzajúce súbory súbormi s rovnakými názvami.
Show this dialog box before next scan (Zobraziť toto dialógové okno pred ďalším skenovaním)
Túto možnosť vyberte v prípade, že chcete, aby sa okno automaticky otvorilo pred skenovaním (len Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim)). Ak zrušíte začiarknutie tohto políčka, musíte kliknúť na položku  File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov), čím otvoríte okno v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim).
Open image folder after scanning (Po naskenovaní otvoriť priečinok s obrázkami)
Túto možnosť vyberte v prípade, že chcete, aby program Epson File Manager, Windows Explorer alebo Macintosh Finder po skončení skenovania pomocou programu Epson Scan automaticky otvoril priečinok, do ktorého sa ukladajú skenované obrázky.
Show Add Page dialog after scanning (Po skenovaní zobraziť dialóg Add page (Pridať stranu))
Túto možnosť vyberte v prípade, že chcete skenovať viacero obrázkov do jedného súboru PDF alebo multi-Tiff (len Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim)). Po každom skenovaní sa otvorí okno s tlačidlami Add page (Pridať stranu), Edit page (Upraviť stranu) a Save file (Uložiť súbor).
Kliknite na tlačidlo OK.
V Full Auto Mode (Plne automatický režim) kliknite znovu na tlačidlo OK a potom na tlačidlo Scan (Skenovať). V Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim) kliknite na tlačidlo Preview (Ukážka) a kliknite na tlačidlo Scan (Skenovať).
Naskenovaný obrázok sa automaticky uloží do zvoleného súboru a umiestnenia.

Používanie Plne automatický režim

Program Epson Scan sa pri prvom spustení spustí v Full Auto Mode (Plne automatický režim) a zobrazí okno pohotovostného režimu programu Epson Scan.
Ak chcete vybrať vlastné rozlíšenie, upraviť vyblednuté farby alebo odstrániť prachové škvrny, kliknite na tlačidlo Customize (Prispôsobiť). Zobrazí sa okno Customize (Prispôsobiť).
Poznámka:
Pri spustení skenovania z iného programu, napríklad Adobe Photoshop Elements, tlačidlo File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov) nie je dostupné v okne Customize (Prispôsobiť).
Zadajte požadované nastavenia a kliknite na tlačidlo OK. (Podrobné informácie o výberoch nastavení získate kliknutím na tlačidlo Help (Pomocník).)
Kliknite na tlačidlo Scan (Skenovať). Program Epson Scan spustí skenovanie v Full Auto Mode (Plne automatický režim).
Program Epson Scan si zobrazí ukážku obrázku, zistí, či sa skenuje dokument alebo fotografia a automaticky vyberie nastavenia skenovania. Po chvíli sa v okne programu Epson Scan zobrazí malá ukážka obrázku.
Poznámka:
Ak chcete zmeniť nastavenia, kliknite na tlačidlo Pause (Pozastaviť). Vrátite sa do pohotovostného okna programu Epson Scan.
Ak chcete zrušiť skenovanie, kliknite na tlačidlo Cancel (Zrušiť), keď sa zobrazí.
V závislosti od spôsobu spustenia programu Epson Scan program uloží súbor do zadaného umiestnenia alebo otvorí naskenovaný obrázok v programe na skenovanie. Podrobnosti nájdete v časti Dokončenie skenovania.
Poznámka:
Ak máte problém so skenovaním fotografie alebo dokumentu v Full Auto Mode (Plne automatický režim), skúste namiesto toho skenovať v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim).
Informácie o zmene režimu skenovania nájdete v časti Zmena režimu skenovania.
Ak obrázok nie je otočený správne, pozrite si časť Obrázky sú nesprávne otočené.

Zmena režimu skenovania

Ak chcete zmeniť režim skenovania, kliknite na šípku v poli Mode (Režim) v pravom hornom rohu okna programu Epson Scan. Potom v zobrazenom zozname vyberte požadovaný režim skenovania.
Poznámka:
Zvolený režim zostane aktívny aj pri ďalšom spustení programu Epson Scan.
Pokyny na skenovanie v týchto režimoch nájdete v častiach:
Full Auto Mode (Plne automatický režim): Používanie Plne automatický režim.
Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim): Výber základných nastavení.

Výber základných nastavení

Po spustení programu Epson Scan v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim) sa zobrazí hlavné okno programu Epson Scan.
Home Mode (Domáci režim)
Professional Mode (Profesionálny režim)
Pred skenovaním dokumentu alebo fotografie je potrebné vybrať nasledovné základné nastavenia.
Nastavenia možnosti Original (Originál). Tieto nastavenia signalizujú programu Epson Scan typ skenovaného dokumentu alebo fotografie.
Nastavenia možnosti Destination (Cieľ). Tieto nastavenia signalizujú programu Epson Scan spôsob plánovaného použitia skenovaného obrázku, aby mohol vybrať správne predvolené rozlíšenie (kvalitu skenovania).
Postupujte podľa nasledovných krokov a vyberte základné nastavenia dokumentu alebo fotografie v programe Epson Scan.
Jedným z nasledovných spôsobov vyberte typ dokumentu.
Home Mode (Domáci režim):
Kliknutím na šípku otvorte rozbaľovací zoznam Document Type (Typ dokumentu) a vyberte typ skenovaného dokumentu. Potom kliknutím na tlačidlo Color (Farba), Grayscale (Odtiene sivej) alebo Black & White (Čiernobielo) vyberte farby v origináli.
Professional Mode (Profesionálny režim):
Kliknutím na šípku otvorte rozbaľovací zoznam Document Type (Typ dokumentu) a vyberte možnosť Reflective (Reflexné mat.). Potom kliknite na šípku v rozbaľovacom zozname Auto Exposure Type (Typ automatickej expozície) a vyberte možnosť Document (Dokument) alebo Photo (Fotografia).
Jedným z nasledovných spôsobov vyberte nastavenia cieľa.
Home Mode (Domáci režim):
V poli Destination (Cieľ) kliknite na tlačidlo, ktoré chcete použiť na skenovaný obrázok.
Screen/Web (Obrazovka/web) pre obrázky, ktoré budete len zobrazovať na obrazovke počítača alebo publikovať na webe.
Printer (Tlačiareň) pre obrázky, ktoré budete tlačiť alebo konvertovať na upravovateľný text pomocou programu na optické rozpoznávanie znakov (OCR).
Other (Iné) v prípade, že chcete vybrať konkrétne rozlíšenie pre iné účely.
Professional Mode (Profesionálny režim):
Kliknutím na šípku otvorte rozbaľovací zoznam Image Type (Typ obrázka) a vyberte podrobný typ skenovaného obrázku.
Nastavenie typu obrázku
Skenovaný typ obrázku
24-bit Color (24-bitové farby)
Farebná fotografia
Color Smoothing (Vyhladenie farieb)
Farebný grafický objekt, napríklad graf
8-bit Grayscale (8-bitové odtiene sivej)
Čiernobiela fotografia s niekoľkými odtieňmi sivej
Black & White (Čiernobielo)
Dokument s čiernym textom alebo perovou kresbou
V Home Mode (Domáci režim) vyberie program Epson Scan predvolené rozlíšenie na základe zvoleného nastavenia možnosti Destination (Cieľ). Pozrite si časť Výber Rozlíšenie skenovania a pokračujte v skenovaní.

Výber Rozlíšenie skenovania

V Home Mode (Domáci režim) môžete zmeniť rozlíšenie len v prípade, že vyberiete možnosť Other (Iné) ako nastavenie možnosti Destination (Cieľ).
V Professional Mode (Profesionálny režim) môžete vybrať požadované rozlíšenie kedykoľvek.
Pred výberom rozlíšenia skenovania by ste mali zvážiť, či chcete pred skenovaním alebo po ňom zväčšiť skenované obrázky. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:
Nebudete zväčšovať obrázky.
Ak budete skenovať obrázky pri 100% veľkosti alebo menšie a neskôr ich nebudete chcieť zväčšiť, môžete prijať nastavenie Resolution (Rozlíšenie) zvolené programom Epson Scan na základe nastavenia Destination (Cieľ) (iba Home Mode (Domáci režim)).
Obrázky budete zväčšovať počas skenovania (zvýšite nastavenie Target Size (Cieľová veľkosť)).
Ak budete zväčšovať obrázky v programe Epson Scan, aby ste ich mohli použiť väčšie, môžete prijať nastavenie Resolution (Rozlíšenie) zvolené programom Epson Scan na základe nastavenia Destination (Cieľ) (iba Home Mode (Domáci režim)).
Obrázky budete skenovať v originálnej veľkosti, ale neskôr ich zväčšíte v programe na úpravu obrázkov.
Ak plánujete obrázky zväčšiť neskôr v programe na úpravu obrázkov, je potrebné zväčšiť nastavenie Resolution (Rozlíšenie) tak, aby sa zachovala vysoká kvalita obrázku aj po zväčšení. Zvýšte rozlíšenie v takom rozsahu, ako chcete zväčšiť veľkosť obrázku. Ak je rozlíšenie napríklad 300 dpi (bodov na palec), ale v programe na úpravu obrázkov chcete zväčšiť veľkosť obrázku na 200%, zmeňte nastavenie Resolution (Rozlíšenie) v programe Epson Scan na 600 dpi.
Kliknite na šípku vedľa rozbaľovacieho zoznamu Resolution (Rozlíšenie) a vyberte počet bodov na palec, s ktorým chcete skenovať. Vhodné tipy nájdete v tabuľke nižšie.
Použitie skenovaného obrázku
Navrhované rozlíšenie skenovania
Odoslanie e-mailom, publikovanie na web, zobrazenie len na obrazovke
96 až 150 dpi
Tlač, konverzia na upravovateľný text (OCR)
300 dpi
Fax
200 dpi
Zväčšenie po skenovaní pri 100 %
Zvýšte nastavenie Resolution (Rozlíšenie) v takom rozsahu, ako chcete zväčšiť veľkosť obrázku po skenovaní
Po výbere nastavenia Resolution (Rozlíšenie) môžete zobraziť ukážku obrázku a vykonať potrebné úpravy. Pozrite si časť Zobrazenie ukážky a úprava oblasti skenovania a pokračujte v skenovaní.

Zobrazenie ukážky a úprava oblasti skenovania

Po výbere základných nastavení a rozlíšenia v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim) môžete zobraziť ukážku obrázku a vybrať alebo upraviť oblasť skenovania obrázkov, ktoré chcete skenovať. Program Epson zobrazuje ukážku obrázkov v samostatnom okne Preview (Ukážka) na obrazovke.
Existujú dva typy ukážky.
Normálna ukážka zobrazuje ukážku obrázkov v celku. V takom prípade musíte nastaviť oblasť skenovania a vykonať prípadné nastavenia obrázku ručne. Toto je predvolený typ ukážky v Professional Mode (Profesionálny režim), ale môžete ho vybrať aj v Home Mode (Domáci režim), ak je dostupný.
Ukážka vo forme Thumbnail (Miniatúra) zobrazuje ukážku obrázkov vo forme miniatúr. Program Epson Scan automaticky vyhľadá okraje oblasti skenovania, použije automatické nastavenia expozície obrázkov a otočí obrázky v prípade nesprávneho položenia dokumentov alebo fotografií na ploche na dokumenty. Toto je predvolený typ ukážky v Home Mode (Domáci režim), ale môžete ho vybrať aj v Professional Mode (Profesionálny režim), ak je dostupný.
Poznámka:
V závislosti od typu dokumentu a ďalších nastavení sa môže automaticky zvoliť normálna ukážka a prepnutie na ukážku vo forme miniatúry nebude možné.
Postupujte podľa nasledovných krokov, ak chcete zobraziť ukážku obrázkov v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim).
Kliknite na tlačidlo Preview (Ukážka) v spodnej časti okna programu Epson Scan. Ak chcete zmeniť typ ukážky, kliknite na začiarkavacie políčko pod tlačidlom Preview (Ukážka), ak je k dispozícii.
Program Epson Scan znova naskenuje obrázky a zobrazí ich v jednom z nasledovných okien Preview (Ukážka).
Normálna ukážka
Ukážka vo forme Thumbnail (Miniatúra)
Poznámka:
Ak sa okraj dokumentu alebo fotografie nenaskenuje, posuňte ho kúsok od okraja plochy na dokumenty.
V prípade ukážky vo forme miniatúry môžete vykonať nasledovné úpravy obrázkov.
Ak chcete priblížiť obrázok, dvakrát kliknite na jeho miniatúru alebo kliknite na miniatúru a potom kliknite na kartu Full Size (Úplná veľkosť) v hornej časti okna Preview (Ukážka).
Ak chcete obrázok otočiť alebo vodorovne prevrátiť (ako zrkadlový obraz), kliknite na jeho miniatúru a potom kliknite na ikonu otočenia alebo na ikonu zrkadlového obrazu .
Ak chcete upraviť oblasť skenovania, aby sa obrázok orezal, môžete vytvoriť a posunúť oblasť označenia, ktorá označuje okraje skenovania. Pokyny nájdete v časti Úprava oblasti skenovania (Oblasť označenia).
Ak chcete upraviť kvalitu obrazu, kliknite na obrázky, ktoré chcete upraviť, a vykonajte úpravy podľa popisu v časti Úprava farieb a ďalších nastavení obrázku. Ak chcete vykonané úpravy použiť na všetky obrázky, kliknite na tlačidlo All (Všetky).
Poznámka:
Ak obrázok nie je otočený správne, pozrite si časť Obrázky sú nesprávne otočené.
V prípade normálnej ukážky miniatúry môžete vykonať nasledovné úpravy obrázkov.
Ak chcete vybrať oblasť skenovania, kliknite na ikonu automatického vyhľadania , čím sa umiestni oblasť označenia, ktorá označuje okraje oblasti obrázku. Oblasť označenia môžete posúvať a meniť tak oblasť skenovania. Pokyny nájdete v časti Úprava oblasti skenovania (Oblasť označenia).
Poznámka:
Ak chcete skenovať pri inej veľkosti ako je originál, musíte najskôr vybrať nastavenie Target Size (Cieľová veľkosť) a automaticky vytvoriť oblasť označenia, ktorá je prispôsobená danej veľkosti. Pokyny nájdete v časti Výber veľkosti naskenovaného obrázku. Potom môžete kopírovať oblasť označenia a umiestniť ju na každý obrázok, ktorý chcete skenovať pri danej veľkosti.
Ak chcete priblížiť obrázok, kliknite do oblasti skenovania a potom kliknite na tlačidlo Zoom (Priblížiť). Program Epson Scan znova naskenuje obrázky a zobrazí väčšiu ukážku na karte Zoom (Priblížiť). (Ukážky ostatných obrázkov zostanú aj naďalej zobrazené v pôvodnej veľkosti na karte Preview (Ukážka).)
Ak chcete upraviť kvalitu obrazu, kliknite na obrázky, ktoré chcete upraviť, a vykonajte úpravy podľa popisu v časti Úprava farieb a ďalších nastavení obrázku.
Ak ste ešte nevybrali veľkosť naskenovaného obrázku, môžete to urobiť po dokončení úprav oblasti skenovania a nastavení farieb a obrázkov. Pokyny nájdete v časti Výber veľkosti naskenovaného obrázku.

Úprava oblasti skenovania (Oblasť označenia)

Oblasť označenia je pohyblivá bodkovaná čiara, ktorá sa zobrazuje na okrajoch ukážky obrázku a signalizuje oblasť skenovania.
Oblasť označenia môžete presúvať, meniť jej veľkosť, ako aj vytvárať viaceré oblasti označenia na jednom obrázku (len normálna ukážka), čím sa rôzne oblasti obrázku naskenujú do viacerých súborov. Postupujte podľa nasledujúcich krokov.
Ak chcete nakresliť oblasť označenia, presuňte kurzor na obrázok s ukážkou. Tvar kurzora sa zmení na zameriavací krížik.
Presuňte kurzor do oblasti, kam chcete umiestniť roh oblasti označenia, a kliknite. Držte tlačidlo myši a ťahajte zameriavací krížik po obrázku do opačného rohu požadovanej oblasti skenovania. Potom uvoľnite tlačidlo myši. Zobrazí sa oblasť označenia s pohyblivou bodkovanou čiarou.
Jedným z nasledujúcich spôsobov upravte oblasť označenia.
Ak chcete presunúť oblasť označenia, umiestnite kurzor do oblasti označenia. Tvar kurzora sa zmení na ruku. Kliknite a presuňte oblasť označenia do požadovanej polohy.
Ak chcete zmeniť veľkosť oblasti označenia, umiestnite kurzor na okraj alebo do rohu oblasti označenia. Tvar kurzora sa zmení na rovnú alebo šikmú dvojitú šípku. Kliknite a presuňte okraj alebo roh oblasti označenia do požadovanej veľkosti.
Poznámka:
Ak chcete obmedziť pohyb oblasti označenia len na zvislý alebo vodorovný smer, počas presúvania oblasti označenia držte stlačený kláves Shift. Ak chcete zachovať aktuálne rozmery oblasti označenia, počas zmeny veľkosti oblasti označenia držte stlačený kláves Shift.
Ak chcete nakresliť viacero oblastí označenia (max. 50; len normálna ukážka), môžete ich nakresliť podľa popisu v krokoch 1 až 3 alebo kliknite na ikonu skopírovania oblasti označenia , čím vytvoríte ďalšie oblasti označenia rovnakej veľkosti. Potom môžete presunúť a zmeniť veľkosť všetkých oblastí označenia podľa popisu v kroku 3. Ak chcete odstrániť oblasť označenia, kliknite do nej a potom kliknite na ikonu odstránenia oblasti označenia .

Úprava farieb a ďalších nastavení obrázku

Po zobrazení ukážky obrázkov a úprave oblasti skenovania môžete v prípade potreby upraviť kvalitu obrázku. Program Epson Scan ponúka širokú škálu nastavení na vylepšenie farieb, ostrosti, kontrastu a ďalších aspektov, ktoré ovplyvňujú kvalitu obrázku.
Pred vykonaním úprav kliknite na obrázok alebo do oblasti označenia pre oblasť, ktorú chcete upraviť. V Professional Mode (Profesionálny režim) môže byť potrebné presunúť sa do oblasti Adjustments (Úpravy) hlavného okna programu Epson Scan.
V nasledujúcej tabuľke sú popísané nastavenia v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim). Podrobnosti o úprave týchto nastavení získate kliknutím na tlačidlo Help (Pomocník) v hlavnom okne programu Epson Scan.
Po dokončení vykonávania úprav môžete zmeniť veľkosť skenovaných obrázkov (pozrite časť Výber veľkosti naskenovaného obrázku) alebo prejsť priamo na skenovanie (pozrite časť Dokončenie skenovania).
Nastavenie
Dostupné režimy a popis
Color Restoration (Obnova farieb)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Automaticky obnoví farby na vyblednutých fotografiách.
Dust Removal (Odstránenie prachu)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Automaticky odstráni prachové škvrny z originálov. Výsledky Dust Removal (Odstránenie prachu) sa nezobrazia v ukážke obrázku, len v naskenovanom obrázku.
Backlight Correction (Korekcia podsvietenia)
Home Mode (Domáci režim) a Professional (Profesionálny režim):
Odstráni tiene z fotografií, ktoré majú prílišné svetlo na pozadí.
Brightness (Jas)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Upraví celkovú jasnosť alebo tmavosť obrázku.
V Home Mode (Domáci režim) kliknite na tlačidlo Brightness (Jas), aby ste získali prístup k nastaveniu Brightness (Jas).
V Professional Mode (Profesionálny režim) kliknite na tlačidlo  Image Adjustment (Úprava obrázka), aby ste získali prístup k nastaveniu Brightness (Jas).
Contrast (Kontrast)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Upraví rozdiel medzi svetlými a tmavými oblasťami obrázku.
V Home Mode (Domáci režim) kliknite na tlačidlo Brightness (Jas), aby ste získali prístup k nastaveniu Contrast (Kontrast).
V Professional Mode (Profesionálny režim) kliknite na tlačidlo  Image Adjustment (Úprava obrázka), aby ste získali prístup k nastaveniu Contrast (Kontrast).
Saturation (Sýtosť)
Len Professional Mode (Profesionálny režim):
Upraví hustotu farieb v celom obrázku.
Kliknite na tlačidlo  Image Adjustment (Úprava obrázka), aby ste získali prístup k nastaveniu Saturation (Sýtosť).
Color Balance (Farebná rovnováha)
Len Professional Mode (Profesionálny režim):
Upraví vyváženie červenej, zelenej a modrej farby v obrázku.
Kliknite na tlačidlo  Image Adjustment (Úprava obrázka), aby ste získali prístup k nastaveniu Color Balance (Farebná rovnováha).
Auto Exposure (Automatická expozícia)
Home Mode (Domáci režim): Použije sa automaticky.
Professional Mode (Profesionálny režim): Kliknite na tlačidlo  Auto Exposure (Automatická expozícia). Ak ju chcete nepretržite zapnúť, kliknite na tlačidlo Configuration (Konfigurácia), kliknite na kartu Color (Farba) a vyberte položku Continuous auto exposure (Stála automatická expozícia). Pomocou jazdca môžete upraviť úroveň expozície.
Unsharp Mask (Maska rozostrenia)
Home Mode (Domáci režim): Použije sa automaticky.
Professional Mode (Profesionálny režim): Zapnutím tejto funkcie sa budú okraje oblastí obrázka jasnejšie, čo spôsobí celkovo ostrejší obrázok. Úroveň ostrosti sa dá upraviť. Vypnutím tejto funkcie zostanú okraje jemnejšie.
Descreening (Odrastrovanie)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Odstraňuje vlnitý vzor, ktorý sa môže objaviť v slabo tieňovaných oblastiach obrázku, napríklad pri odtieňoch pokožky. Taktiež zlepšuje výsledky pri skenovaní obrázkov z časopisov alebo novín, ktoré obsahujú rastrovanie pôvodného tlačového procesu. Výsledky Descreening (Odrastrovanie) sa nezobrazia v ukážke obrázku, len v naskenovanom obrázku.
Histogram
Len Professional Mode (Profesionálny režim):
Poskytuje grafické rozhranie na individuálnu úpravu úrovní zvýraznenia, tieňa a gama. Len pre pokročilých používateľov.
Kliknite na tlačidlo  Histogram Adjustment (Úprava histogramu), aby ste získali prístup k nastaveniu Histogram.
Tone Correction (Korekcia odtieňov)
Len Professional Mode (Profesionálny režim):
Poskytuje grafické rozhranie na individuálnu úpravu úrovní odtieňov. Len pre pokročilých používateľov.
Kliknite na tlačidlo  Tone Correction (Korekcia odtieňov), aby ste získali prístup k nastaveniu Tone Correction (Korekcia odtieňov).
Color Palette (Farebná paleta)
Len Professional Mode (Profesionálny režim):
Poskytuje grafické rozhranie na úpravu úrovní stredných odtieňov, ako sú napríklad odtiene pokožky, bez vplyvu na oblasti zvýraznenia a tieňa na obrázku. Len pre pokročilých používateľov.
Kliknite na tlačidlo  Color Palette (Farebná paleta), aby ste použili nastavenia Color Palette (Farebná paleta).
Threshold (Hraničná hodnota)
Home Mode (Domáci režim) a Professional Mode (Profesionálny režim):
Upraví úroveň, pri ktorej sa vymedzujú čierne oblasti v texte a perovej kresbe, čo zlepšuje rozpoznávanie textu v programoch OCR. (Dostupné len pri výbere možnosti Black & White (Čiernobielo) ako nastavenie Image Type (Typ obrázka).)
V Home Mode (Domáci režim) kliknite na tlačidlo Brightness (Jas), aby ste získali prístup k nastaveniu Threshold (Hraničná hodnota).
Poznámka:
Ak chcete počas vykonávania nastavení zobraziť úrovne červenej, zelenej a modrej farby v konkrétnych bodoch v ukážke obrázku, kliknite na ikonu denzitometra v okne s ukážkou a kliknite do oblasti obrázku. Podrobnosti nájdete v Pomocníkovi programu Epson Scan.
Niektoré nastavenia nemusia byť dostupné alebo sa môžu vybrať automaticky. Závisí to od typu obrázku, ktorého ukážku zobrazujete, a od ďalších zvolených nastavení.
Kliknutím na tlačidlo Configuration (Konfigurácia) a zmenou nastavení v zobrazenom okne môžete prispôsobiť spôsob správania niektorých nastavení programu Epson Scan. Podrobnosti nájdete v Pomocníkovi programu Epson Scan.
Ak chcete vrátiť úpravy kvality obrazu vykonané v ukážke obrázku, kliknite na tlačidlo Reset (Obnoviť) (ak je dostupné), vypnite nastavenie alebo znova zobrazte ukážku obrázku.

Výber veľkosti naskenovaného obrázku

Obrázky môžete skenovať s originálnou veľkosťou alebo môžete ich veľkosť pri skenovaní zväčšiť alebo zmenšiť. Vykonáva sa to pomocou nastavenia Target Size (Cieľová veľkosť) v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim).
Home Mode (Domáci režim)
Professional Mode (Profesionálny režim)
Ak chcete obrázok naskenovať na konkrétnu veľkosť, mali by ste vybrať nastavenie Target Size (Cieľová veľkosť) po zobrazení jeho ukážky, ale ešte pred úpravou oblasti skenovania (vyjadrenou oblasťou označenia). Tým sa oblasť skenovania nastaví na správne rozmery, takže obrázok nebude neočakávane orezaný.
Pokyny na zobrazenie ukážky obrázkov nájdete v časti Zobrazenie ukážky a úprava oblasti skenovania. Potom postupujte podľa nasledujúcich krokov a vyberte nastavenie Target Size (Cieľová veľkosť).
Preddefinovanú veľkosť naskenovaného obrázku môžete vybrať v rozbaľovacom zozname Target Size (Cieľová veľkosť). Kliknite na šípku v zozname a vyberte požadovanú veľkosť. Na ukážke obrázku sa zobrazí oblasť označenia (bodkovaná čiara) s rozmermi pre danú veľkosť.
Ak chcete vytvoriť oblasť skenovania, ktorá sa nenachádza v zozname Target Size (Cieľová veľkosť), môžete vytvoriť vlastnú veľkosť. Kliknite na šípku v zozname a vyberte položku Customize (Prispôsobiť). Zobrazí sa okno Target Size (Cieľová veľkosť).
Zadajte názov vlastnej veľkosti, zadajte veľkosť, kliknite na tlačidlo Save (Uložiť) a potom na tlačidlo OK. Nová veľkosť sa zobrazí v zozname Target Size (Cieľová veľkosť).
V Professional Mode (Profesionálny režim) môžete jemne nastaviť veľkosť pomocou ďalších nástrojov. Tieto nástroje zobrazíte kliknutím na tlačidlo + (systém Windows), resp.  (systém Mac OS X) vedľa nastavenia Target Size (Cieľová veľkosť).
Ak chcete zmeniť veľkosť obrázku o určitý počet percent, upravte hodnotu Scale (Mierka).
Ak chcete zmeniť spôsob orezania obrázku, zapnite alebo vypnite nastavenie Trimming (Orezanie). (Podrobnosti nájdete v Pomocníkovi programu Epson Scan.)
Ak chcete zrušiť uzamknutie rozmerov veľkosti naskenovaného obrázka, kliknite na ikonu zámku . Potom upravte oblasť označenia alebo zadajte nové rozmery šírky a výšky.
Po výbere veľkosti naskenovaného obrázku môžete kliknúť na oblasť označenia a presunúť ju do oblasti obrázku, ktorú chcete skenovať. Podrobné informácie nájdete v časti Úprava oblasti skenovania (Oblasť označenia). Rozmery oblasti označenia sa pri jej úprave zachovajú.
Ak chcete otočiť oblasť označenia pre obrázok na šírku alebo na výšku bez zmeny pomeru strán, kliknite na ikonu orientácie . (Nie je k dispozícii v prípade výberu možnosti Original (Originál) Target Size (Cieľová veľkosť).)
Poznámka:
Ďalšie informácie o používaní nástrojov Target Size (Cieľová veľkosť) nájdete po kliknutí na položku Help (Pomocník) v okne programu Epson Scan.
Teraz môžete prejsť k samotnému skenovaniu obrázkov. Kliknite na tlačidlo Scan (Skenovať) a pozrite si pokyny v časti Dokončenie skenovania.

Dokončenie skenovania

Činnosť nasledujúca po dokončení skenovania závisí od spôsobu spustenia skenovania.
Pri spustení skenovania spustením programu Epson Scan ako samostatného programu v Full Auto Mode (Plne automatický režim) sa naskenovaný obrázok uloží vo zvolenom formáte súborov a umiestnení. Ak ste nevybrali žiadne nastavenia ukladania súborov, uloží sa ako súbor JPEG v priečinku Pictures (Obrázky) alebo My Pictures (Obrázky).
Pri spustení skenovania spustením programu Epson Scan ako samostatného programu v Home Mode (Domáci režim) alebo Professional Mode (Profesionálny režim) sa zobrazí okno File Save Settings (Nastavenie ukladania súborov). To umožní výber názvu a umiestnenia uložených súborov s naskenovanými obrázkami. Podrobnosti nájdete v časti Výber možnosti Nastavenie ukladania súborov.
Pri spustení skenovania z iného programu, napríklad Adobe Photoshop Elements, sa naskenované obrázky otvoria v okne programu. Ak sa program Epson Scan po skenovaní automaticky nezavrie, kliknutím na tlačidlo Close (Zatvoriť) zatvoríte okno programu Epson Scan a zobrazíte obrázky v programe.
Pri spustení skenovania z programu Epson File Manager sa v okne programu Epson File Manager zobrazia miniatúry naskenovaných obrázkov.
Poznámka:
Ak sa naskenované obrázky nezobrazia, na ľavej strane okna programu Epson File Manager vyberte priečinok, v ktorom sú obrázky uložené.
Ak chcete použiť naskenované obrázky v niektorom programe balíka Epson Creativity Suite, začiarknite políčko pod každou miniatúrou obrázka. Obrázky sa zobrazia v časti My Selection (Vlastný výber) v spodnej časti okna programu Epson File Manager. Potom vyberte jednu z projektových ikon v hornej časti okna.
Ak chcete získať ďalšie informácie o programe Epson File Manager, v ponuke Help (Pomocník) kliknite na položku EPSON File Manager User’s Guide (Používateľská príručka k programu EPSON File Manager).